בניית טופס מקוון

טופס מקוון הוא מונח גג, שיכול לכלול בתוכו אינספור תצורות של תהליך אינטראקטיבי לקליטת פרטים מן המשתמש, לכל מטרה שהיא. בשורות הבאות נביא בפניכם אלמנטים מרכזיים שעליכם להכיר בתהליך של בניית טופס מקוון, לרבות אלמנטים משפטיים שיש לקחת בחשבון וחלקם יהיו יותר או פחות רלוונטיים ספציפית עבורכם. אז מה זה טופס מקוון? למה הוא משמש? מה חשוב לוודא כאשר בונים טופס כזה? האם לטופס כזה יש תוקף משפטי? בשורות הבאות תוכלו למצוא את כל התשובות לכל השאלות בנושא של בניית טופס מקוון.

מה זה טופס מקוון?

בעברית אומרים טופס. בלועזית אומרים Form והסיבה שאנחנו פותחים את דברנו עם אמירה פשוטה זו היא, שהמילה Form היא גם אחת הפקודות השכיחות ביותר בשפת תכנות HTML באמצעותה מקודדים מרבית האתרים באינטרנט. במילים אחרות, אם קישורים הם הכלי האינטראקטיבי השכיח ביותר באינטרנט, הרי שטפסים הם הכלי השני השכיח ביותר ויש לכך סיבה טובה. טופס מקוון הוא תהליך אינטראקטיבי במסגרתו מספק המשתמש מידע כלשהו לאתר. מידע זה יכול להיות כתובת דוא"ל או מספר טלפון, הוא יכול להיות ביטוי לחיפוש שאותו אנו מזינים בתוך תיבת חיפוש ולוחצים על כפתור החיפוש והוא יכול להיות מידע אישי מעמיק ומפורט כאשר אנו מצטרפים לשירות חשוב כלשהו באמצעות האינטרנט. ברמה הטכנית, טופס מקוון הוא דף אינטרנט שבו יש לפחות שדה קלט אחד (תיבת טקסט, צ'קבוקס, כפתור בחירה וכן הלאה) וכפתור אחד לשליחת הקלט לאתר. מהתצורה הבסיסית הזאת, שאותה אפשר למצוא כמובן בדף הפופולארי ביותר באינטרנט הלוא הוא דף החיפוש של גוגל (הזנת ביטוי חיפוש ולחיצה על כפתור החיפוש), הטופס יכול להפוך למורכב הרבה יותר, ארוך הרבה יותר וגם בעל היבטים משפטיים מורכבים יותר.

אלמנטים מרכזיים שעליכם להכיר בתהליך של בניית טופס מקוון, לרבות אלמנטים משפטיים שיש לקחת בחשבון וחלקם יהיו יותר או פחות רלוונטיים ספציפית עבורכם.

על מה חשוב להקפיד בתהליך של בניית טופס מקוון?

ובכן, הנחת הבסיס ממנה אתם רוצים לצאת בתהליך של בניית טופס מקוון היא, שהיה עדיף לו לא היה כלל צורך למלא טופס כזה. מילוי טופס הוא תמיד כורח ולא בחירה חופשית. כולנו היינו שמחים לו רק היינו יכולים להופיע במשרד ממשלתי כלשהו ומעצם הזיהוי שלנו או אולי בכוח המחשבה שלנו, היינו יכולים להעביר לפקיד את כל הפרטים הדרושים לו וללכת לדרכנו. אלא שבעולם המציאות אנו נדרשים למלא את הטופס ולמסור את הפרטים הנדרשים בתהליך שלא תמיד יש לנו כוח אליו או חשק לעבור אותו. בדיוק מהסיבה הזאת, כאשר אתם בונים טופס מקוון, אתם רוצים לבחון את הדברים לא רק מנקודת המבט שלכם ביחס לפרטים שאתם רוצים לקבל מהמשתמש, אלא גם ובעיקר מנקודת המבט שלו, שממנה נראה מילוי הטופס כמו כורח בלתי רצוי.

הנחת הבסיס ממנה אתם רוצים לצאת בתהליך של בניית טופס מקוון היא, שהיה עדיף לו לא היה כלל צורך למלא טופס כזה

בהתאם לכך, בתהליך של בניית טופס מקוון, אתם רוצים להקפיד על הכלל של קליטת אך ורק פרטים הכרחיים מן המשתמש ולא מעבר לכך. ייתכן שישנם פרטים נוספים שהייתם שמחים לקבל, אבל אם הם אינם הכרחיים למטרה שמעוניין המשתמש להשיג מולכם, זה לא הזמן לבקש אותם ממנו. בשלב מתקדם יותר של מערכת היחסים ביניכם תוכלו לבקש פרטים נוספים, אבל כעת אתם רוצים להתמקד אך ורק בפרטים ההכרחיים מבחינתכם. מדוע? מכיוון שאתם רוצים שהטופס ימלא את מטרתו בדרך הקצרה ביותר, המהירה ביותר והקלה ביותר עבור המשתמש. אי עמידה בתנאי זה תגרום לנטישה של משתמשים באמצע מילוי הטופס – אחד האתגרים הקשים ביותר בעולם המסחר האלקטרוני, אותו חווה כל חנות מקוונת כשמשתמשים נוטשים את עגלת הקניות שלהם באמצע מילוי טופס הרשמה או טופס מילוי פרטים אישיים. עם הטופס שלכם אתם לא רוצים להגיע למקום הזה ולכן אתם רוצים לתמצת את הטופס עד כמה שניתן ולתת למשתמש להבין שהוא ממלא אך ורק את מה שהכרחי בשלב הזה.

המשמעות של דברים אלה בתהליך של בניית טופס מקוון היא, שאם הטופס הזה מגלם בתוכו אלמנטים משפטיים שחשוב לכם לעגן בו

על מה חשוב להקפיד מבחינה משפטית?

ככלל, כל אמירה, כל רישום וכל מסמך כתוב, אפילו אם הוא דיגיטלי, יכולים להוות ראיה משפטית בבית המשפט ולכן לכל טופס יש תוקף משפטי כלשהו. יחד עם זאת, תוקף משפטי זה יכול להיות כל כך חלש, עד כדי כך שלא ניתן להישען עליו באף הליך משפטי. כך למשל, כאשר משתמש לוחץ על כפתור אישור לגבי קבלת תנאי הסכם כלשהו באופן מקוון, נטל ההוכחה כי אותו משתמש אכן לחץ על הכפתור וכי הוא היה מודע לכך שהוא נותן התחייבות משפטית בלחיצה זו, חל על האתר ולא על המשתמש. המשתמש יכול לטעון שמישהו אחר השתמש במחשב שלו ולחץ על הכפתור בשמו. הוא יכול לטעון שלא היה מודע לכך שמדובר בהסכמה משפטית מחייבת מבחינתו וכן הלאה.

המשמעות של דברים אלה בתהליך של בניית טופס מקוון היא, שאם הטופס הזה מגלם בתוכו אלמנטים משפטיים שחשוב לכם לעגן בו, אתם רוצים לפעול על פי כלל החתימה המאושרת שנובע מחוק חתימה אלקטרונית בישראל. על פי חוק זה, חתימה אלקטרונית תהיה בעלת תוקף משפטי של חתימה ידנית בכתב יד, אך ורק אם ניתן לאמת ולוודא את זהות החותם, אם החותם מודע להתחייבות המשפטית שלו בחתימתו, אם החותם יוכל לוודא שאף אחד לא יכול לשנות את תוכן ההסכם לאחר שחתם עליו והכי חשוב, אם ישנו צד שלישי מוסמך ומורשה שמפקח על תהליך החתימה ומוודא את העמידה בכל התנאים הללו.

המשמעות של דברים אלה בתהליך של בניית טופס מקוון היא, שאם הטופס הזה מגלם בתוכו אלמנטים משפטיים שחשוב לכם לעגן בו

היום ישנן חברות שונות המספקות פלטפורמות לביצוע חתימה אלקטרונית בצורה בטוחה על פי החוק וכל חתימה שניתנה במסגרת פלטפורמה כזאת, כמוה כמו חתימה ידנית שנחתמה בעט על גבי נייר. את הפלטפורמות הללו תוכלו לשלב בטופס המקוון שלכם באמצעות קוד תוכנה שיסופק לכם מספק הפלטפורמה, כך שמבחינת המשתמש הוא לעולם לא יוצא מהטופס שלכם וכל הפיקוח של אותו צד ג' על תהליך החתימה הוא שקוף לגמרי מבחינתו. מבחינתכם אתם, הטופס שלכם הופך להיות בעל תוקף משפטי מלא, באופן שלא יאפשר לאף אחד להתכחש לחתימתו על הטופס. זהו כאמור אלמנט מאוד ייחודי שנדרש בטפסים מאוד ספציפיים למשל, להצטרפות לשירות פיננסי או ממשלתי, אך לרוב, טפסים מקוונים הם טפסים פשוטים שאין בהם כל מחויבות משפטית, אלא משמשים ככלי שיווקי לעסק. במקרים אלה אין כל משמעות לתוקף המשפטי ואין צורך גם לצלול לתוך העניין הזה.

בנייה מקצועית על פי סטנדרטים מודרניים

לבסוף, בניית טופס מקוון חייבת להתבצע בצורה מקצועית, עם עיצוב מתאים ועל פי הסטנדרטים הנדרשים מבחינת חוויית משתמש. אי עמידה של הטופס בתנאים אלה, יכולה להוביל לגיבוש תפיסה שלילית של המשתמש כלפיכם ולמצב בו הטופס הופך מנכס לנטל, על אף הערך החשוב שעומד מאחוריו. בכדי להימנע ממצב כזה, אתם רוצים לנהל ולבצע את כל התהליך של בניית טופס מקוון בסיוע וליווי של גורם מקצועי, שידאג גם לסוגיית קידוד הטופס, גם לעיצוב הטופס וגם לבנייתו בצורה חכמה ויעילה כמו גם שילוב של אלמנטים משפטיים כפי שפירטנו לעיל, אם יש צורך בהם. טופס הוא כלי שיווקי, מכירתי ועסקי חזק מאוד אבל אם לא בונים אותו נכון, הוא יכול לייצר יותר נזק מאשר תועלת, על כן הקפידו לעשות את הדברים בצורה נכונה ובליווי אנשי המקצוע המתאימים.

אז מה היה לנו בכתבה:

טכנאי מחשבים

טכנאי מחשבים

בעזרת easy2sign תוכלו לחתום דיגיטלית על כל מסמך. אנחנו מגבים את כל החומרים שלכם בצורה מסודרת בשרתים שלנו, בגוגל, דרופבוקס ועוד. החברה קיימת מעל עשור ומספקת מגוון תוכנות ופתרונות 360 מעלות לעסקים.
לסיכום, אם אתם מחפשים שירות מקצועי, אמין עם ניסיון רב, אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם מטה וליצור איתנו קשר. נשלח לכם הצעת מחיר המותאמת בדיוק לעסק שלכם, לצרכים שלכם ולאסטרטגיה העסקית שלכם. מחכים לכם.